Микола Стельмащук: перспективи Гусятинської громади

Опубліковано проект нового Перспективного плану Тернопільської області, яким передбачено ліквідацію деяких, вже утворених ОТГ, і розширення існуючих.

1.В контексті Гусятинської ОТГ запроектовано її розширення за рахунок сіл, які ще не утворили ОТГ (Личківці, Самолусківці, Городниця, Постолівка і Сидорів) та деяких сіл, які вже увійшли до Васильковецької ОТГ, яка, скоріш за все буде ліквідована.

2. Висловлюються пропозиції від осіб, наближених до Офісу Президента, про проведення дострокових/позачергових виборів до органів місцевого самоврядування. Ніяким законодавчим актом України не передбачено проведення таких дострокових, чи позачергових виборів не передбачено (від слова «зовсім»). Певно будуть міняли Конституцію. Треба проголосувати на двох сесія ВР. Захочуть – то проголосують. Зелений принтер працює нормально (катрідж новий – тонера хватить). При таких розкладах – вибори на весні, квітень чи травень.

3. Для Гусятинської ОТГ такий перебіг подій, на мою субєктивну думку, є несприятливий з тої причини, що доєднання до ОТГ перерахованих вище сіл (крім Сидорова) призведе до погіршення самодостатності громади в фінансовому плані (різко зросте витратна частина бюджету при непропорційно меншому рості надходжень). В даний час по доходах від власних надходжень на одного жителя громади Гусятинська ОТГ займає перше місце в районі і одне з лідируючих в області. Аналогічна ситуація і з витратами на утримання апарату, зараз цей показних складає менше 20%, що є четвертим показником в області і найнижчим у районі.
Ну і на сам кінець. Ніяка децентралізація, незалежно від територіальної конфігурації ОТГ, не дасть ніякого ефекту, допоки не будуть створені умови для збільшення надходжень бюджету ОТГ до того стану, який забезпечить ефективне і успішне існування громади, що власне і називається самодостатністю. І тут логіка проста, як двері. І поснюється вона просто, як Кличко про гарячу воду: Податки платять люди, які мають гроші. Гроші мають ті, що щось роблять (або крадуть – але ці не платять податків). Якщо в селі нема роботи – то нема зарплати і доходів – то нефіг чекати сплати податків і надходжень до бюджету.
Гусятинщина, в основному, то є сільськогосподарський район. Основний засіб виробництва – то є земля. Землю обробляють, за незначними винятками, великі сільськогосподарські підприємства. Сучасні агротехнології і акцент на вирощування технічних культур не потребують багато людських рук і ручної праці. Виробництво сої, кукурудзи, соняшника та інших зернових потребує в першу чергу відповідної техніки і агрохімії, а не людської праці Відповідно і нема необхідності залучення великої кількості працівників. Допоки агробізнес не перейде з вирощування сировини на її переробку і виробництво продукту з додатковою вартістю децентралізація поможе, як мертвому кадило.